ROZVOZ OBJEDNÁVEK PO PRAZE NAD 1499 KČ ZDARMA

„Konopí už dávno není jen tráva“ – přečti si rozhovor s naším Jakubem a nakoukni do zákulisí CaliFarms!

Obrázek článku

Kdo je tady u nás poprvé, možná se diví – kdo je Jakub a jak se česká firma ocitla na pobřeží Spojených Států? Abychom ti zodpověděli tyto a další otázky, přichystali jsme pro tebe rozhovor, díky kterému máš jedinečnou možnost nakouknout do zákulisí naší společnosti. Zajímá tě, proč si Jakub pro svůj business vybral zrovna konopí, v čem se liší česká legislativa od té v USA nebo třeba to, jak si Jakub představuje budoucnost CBD a konopných produktů? Začti se do rozhovoru a dej nám vědět, co tě nejvíc překvapilo! 

 

Svět konopí zažívá svou renesanci v posledních letech zejména díky CBD produktům. Jejich obliba stoupá napříč společností a vzniká tak velké množství příležitostí pro podnikání. Jak ale poznat kvalitní CBD a po jakých značkách se dívat? Jakub Tichý se přestěhoval z České republiky do Kalifornie, kde založil firmu CaliFarms. Pomocí té dodává na český trh konopné produkty, které jsou vyráběny přímo v Mecce konopného průmyslu, tedy na západním pobřeží Spojených Států.

 

Jakube, proč ses rozhodl podnikat zrovna v konopném průmyslu?

 

Já jsem se vždy o konopí zajímal a můj názor je, že by nemělo být odepíráno lidem, kteří ho potřebují. Legalizace konopí je samozřejmě velké téma, ale měla by být testována hlavně jeho kvalita. Aby se k zákazníkovi dostalo to nejlepší zboží, což se v České republice momentálně bohužel neděje.

 

Například pokud mě bolí hlava a prostě nejsem fanoušek pilulek, konopí je pro mě přírodní alternativou. Jenže u nás v České republice je stále konopí pouze „tráva“, což je škoda. Je to totiž pestrý a zajímavý svět plný nejrůznějších druhů, odrůd a forem, jak konopí zpracovávat. A můj přesun do Kalifornie mi pomohl být v centru dění, Kalifornie je Mekka konopného průmyslu.

 

 

Tým CaliFarms na veletrhu MJ Biz Con 2022Tým CaliFarms na největším konopném veletrhu na světě – MJ Biz Con 2022.

 

Jak konkrétně myslíš pojem „pestrý svět konopí“?

 

Každý druh konopí je na něco jiného. Do velkého množství se dělí až jednotlivé modely a poddruhy. Základní dělení je rozděleno do 3 skupin. Tedy že máme konopí druhu indica, sativa a hybrid. A každý ten druh je na něco jiného. Pro zklidnění organismu, lepší spánek a snížení stresu se hodí indica. Když ale člověk potřebuje aktivně fungovat a například ho bolí hlava, sáhne raději pro sativě. Hybrid je již podle názvu něco mezi. A možností zpracování konopí je opravdu velká škála. 

My se v CaliFarms zaměřujeme primárně na CBD, HHC, CBN, CBG a nově také HHC-P produkty a klíčové pro nás je, aby nejdřív prošly kontrolou příslušných amerických úřadů. Ve Spojených Státech jsou totiž kontroly neporovnatelně přísnější a důkladnější než kdekoliv jinde.

 

Projeví se to na kvalitě produktů?

 

Konopný trh například v EU je téměř nehlídaný. Konkrétně v České republice se kontroluje, jestli produkty neobsahují THC, ale kvalitu a čistotu produktů nikdo nehlídá. A ty potom můžou obsahovat různé pesticidy, herbicidy a další škodlivé látky, které tam mít nechceme. Díky popularitě CBD se úroveň testování trochu zvedá, ale pořád se to nedá srovnávat s USA. A proto jsme se rozhodli, že budeme mít základnu v Kalifornii.

 

Jak tedy v USA probíhá kontrola kvality produktů?

 

Všechny produkty musí projít tzv. full-pannel testingem. To znamená, že kromě klasických testů na THC a CBD jsou také kontrolovány, zda neobsahují žádné těžké kovy, herbicidy, pesticidy a další látky. Provádí se také mikrobiologické testy a na trh se dostanou jen ty nejkvalitnější produkty. Takže pokud bych si já doma pěstoval konopí a aplikoval na něj jakoukoliv špatnou chemii, produkt by neprošel drahým testováním a já bych ho prodávat nemohl.

 

Pokud tomu dobře rozumím, v České republice bych mohla doma pěstovat legální množství konopí a ve chvíli, kdy bych ho zbavila THC, mohla bych ho legálně prodávat?

 

Přesně tak. Český zákon se vůbec nezabývá tím, jestli konopí pěstuji doma v pokojíčku a jakoukoliv metodou z něj získám květ nebo vyrobím olej. U výrobků z konopí je ale podle legislativy nutné doložit bezpečnostní list a může být extrakt extrahován pouze z listů a stonků. Nejčastější metodou je tedy ta nejlevnější, a to ethanolová, díky které mohu olej vyrobit. A pokud ten olej neobsahuje THC, ministerstvo zdravotnictví mi dá zelenou k prodeji.

Já už pak jen musím produkt notifikovat, poslat na ministerstvo zemědělství a mohu prodávat. A k zákazníkovi se tak může dostat konopný produkt opravdu tristní kvality. Můj osobní názor je, že přijde moment, kdy někdo přijde, vezme 20 produktů, podrobí je opravdovým testům kvality a zjistí, že 18 z nich je na tom velice špatně a k lidem by se vůbec neměly dostávat. Zkrátka jsou dobré CBD produkty a pak ty další, jiné CBD produkty.

 

Jak vidíš blízkou budoucnost konopí a konkrétně CBD?

 

Dělal jsem si nedávno průzkum a v okolí mého bydliště v Los Angeles jsem ve 13 z 15 klasických obchodů nebo supermarketů našel CBD produkty. A podobně to během 10–15 let podle mého názoru bude i v Evropě a v České republice. Budeme ho nacházet ve velkém množství běžně používaných věcí jako v kosmetice, zubních pastách, mýdlech. Ale brzy to již nebude pouze o CBD.

 

Lidé objevují další a další formy konopného světa. I když CBD pořád zažívá boom, svou cestu si lidé nacházejí i k CBG a HHC a HHC-P, které se ve Spojených Státech již staly velmi populární. Je to ale samozřejmě byznys, ve kterém jde o velké peníze a který navíc teď zažívá velký boom. A tak je potřeba se nad tím zamýšlet.

 

Soustředí se CaliFarms pouze na český trh?

 

Původně takový záměr byl, ale přirozeně jsme se posunuli i do dalších zemí a dnes již pokrýváme celou Evropu. Dodáváme produkty také do Japonska, ale evropský trh je pro nás momentálně největší položkou našeho portfolia. A český trh v něm samozřejmě hraje významnou roli. 

 

Moje vize byla taková, že až se přestěhuji zpět do České republiky, chci tu již mít zavedenou firmu na poli CBD a konopí jako takového, proto je pro nás budování pozice na českém trhu důležité. Aby značka CaliFarms byla spojena s tou nejvyšší kvalitou za více než přijatelnou cenu – tak by totiž konopný svět podle mého názoru měl fungovat. Dnešní astronomické ceny za produkty z konopí jsou neuvěřitelně špatně.

 

Jak to myslíš?

 

Že CBD bohužel zatím ještě není levná záležitost ví každý, kdo si někdy procházel jakýkoliv e-shop nebo obchod s těmito produkty. A kdyby tyto produkty prošly drahým testováním a zákazník by měl jistotu, že dostává maximální možnou kvalitu, bral bych to. Ale realita se liší. My jako CaliFarms máme filozofii jinou, ale zároveň nemůžeme podkopávat trh. V každém případě se snažíme být dostupní pro každého a většinou testujeme a vyvíjíme určitý produkt více než rok, než ho pošleme k zákazníkovi.

 

Když už jsme u toho, jak vlastně probíhá vývoj nových produktů a kdo všechno se na tom podílí?

 

Produkt se mi musí hlavně líbit. Už po prvním pohledu ho prostě musím chtít používat – takže dokola vymýšlím, co by se na něm dalo ještě vylepšit a pak ho ještě dlouhou dobu s celým týmem testujeme. Vždycky kolem sebe uvidíte věci, které vás inspirují… Když tomu budete otevření a budete mít kuráž dělat si věci po svém, pak budete autentičtí a tohle lidi poznají. Snažím se vždycky vžít do situace zákazníka. Jednoduše neustále přemýšlím na tím, co bych si já sám koupil, kdybych šel někam do obchodu a co by mě zaujalo. Taky ale navštěvuju různé veletrhy a obchody s cannabis. 

 

Než ale výsledný produkt vyjde na trh, musí projít spoustou různých fází. Od zkoušení, a testování k následnému navrhnutí designu… Chceme ať jsou produkty nejen opravdu kvalitní, ale taky ať přitáhnou pozornost. Na obalech si  proto dáváme opravdu záležet. Na celém procesu se samozřejmě podílí celý náš tým. To je taky podle mě hlavní pilíř úspěchu CaliFarms. Bez těchto lidí bychom nebyli tam, kde jsme teď. A můžu říct, že náš tým je naprosto perfektní – loajální, precizní a i když jsme od sebe tisíce mil, všichni dělají maximum. Vždycky je důležité vybrat si ty správné partnery a správný tým. Na tom stojí celý úspěch.

 

Tým CaliFarms v celé své kráse

Náš tým v celé své kráse – bez těch správných lidí by CaliFarms nebylo tam, kde teď je. 

 

To je pravda, tohle pravidlo platí i v životě. Máš s CaliFarms plány do budoucna, které bys chtěl sdílet?

 

Těšíme se na legalizaci u nás v České republice, ale máme oči upřené i na několik států v Evropě. Láká nás Španělsko, ale ve hře je i Itálie a Řecko. Navíc jsme teď navázali fakt velkou spolupráci, která bude naprostá pecka! Brzy prozradíme víc. Pro tuhle spolupráci jsme si připravili kompletně novou nabídku produktů, což naši fanoušci určitě ocení. Už teď se těšíme na jejich feedback. A v řešení máme samozřejmě taky první kamenný obchod CaliFarms – začali jsme s přípravou návrhů a plánů a už teď věříme, že se tam budou stát fronty. :)) Nakupovat tam bude totiž opravdu zážitek.

 

Tak na to se těším. Na jaký typ zákazníků se orientujete?

 

Tohle je skvělá otázka. Nechtěli jsme být značkou, kterou si mohou dovolit jen někteří lidé. Chtěli jsme místo toho vytvořit ty nejkvalitnější produkty, ale nabízet je za co nejlepší ceny, aby si je mohl dovolit opravdu každý. Naši zákazníci se různí. Věkem, národností i tím, z jaké sociální bubliny pochází… Ať už je jim 18 nebo 80, naše konopné produkty si najdou cestu ke každému z nich. Pokud byste šli do Dispensary v USA, potkáte tam všechny – od studentů a podnikatelů k paničkám z luxusních domů až po seniory.

 

Kde všude vaše produkty prodáváte ?

 

Momentálně jsme v Německu, Polsku  na Slovensku, Chorvatsku, Řecku a USA. Dostáváme spoustu nabídek denně v ČR i mimo stát. Ze začátku jsme je všechny odmítali, protože jsme chtěli nejprve postavit silné základy naší značky a až potom expandovat. Když je o vás čím dál větší zájem, vypovídá to o tom, že to, co děláte, děláte dobře. Jsme hrdí, že jsme vybudovali značku tady v LA v Kalifornii, kde vznikají největší značky s konopím na světě.

 

Když už je řeč o produktech, který je tvůj oblíbený?

 

Pro mě je momentálně mým nejoblíbenějším rozhodně Cherry Pie, který se chystáme vydat – už na pohled je tak šťavnatý a navíc obsahuje naprosto dokonalé live resin terpeny. Druhým favoritem je pak naše boží Blueberry. Jsem blázen do borůvek, takže tuhle příchuť mám po kapsách skoro pořád. A ty fajnové obaly taky pomáhají. Na obalech si dáváme opravdu záležet.

 

 

Na designu produktů CaliFarms si dáváme záležetNa designu našich produktů si dáváme opravdu záležet. Musí být hravé, barevné a především – účinné!

 

 

To jde vidět, ty obaly jsou docela specifické. Jak je vymýšlíte?


Upřímně? Když jde o design produktů, jsme naprostí šílenci. Chceme, ať jsou promyšlené opravdu do detailů. To je taky jedna z věcí, kterou prosazujeme i v našem marketingu. Jsou to totiž právě detaily, které odlišují dobré věci od těch skvělých, ke kterým se člověk vždycky s důvěrou vrátí. Dáváme do toho duši. Není to jen logo a nějaká nálepka. Naše produkty na polici každého prodejce opravdu vynikají a troufám si tvrdit, že dokážou upoutat pozornost každého zákazníka. Život je hra, takže i naše produkty musí lidi bavit. Jsou barevné, zábavné a do detailu propracované. 

 

Chceme se neustále posouvat. Je to naše povaha – být inovativní. Myslím, že jsme se hodně inspirovali a naučili za našeho působení v USA, kde je trh s tímto odvětvím opravdu na vysoké úrovni.

 

 

 Vyzkoušej naše nové jednorázové vape peny s HHC-P
Chceš ochutnat naše novinky? Jednorázové HHC-P vape peny si tě omotají kolem prstu.

 

Používáme ověření věku Adulto